All-Time Game Results

Print Friendly, PDF & Email


Midnight Sun Baseball Game

All-Time Results

Cap’y – Capacity / SRO – Standing Room Only
Major Leaguers in
Italics

# YEAR


OPPONENT

GP VIS RECORD DAY TIME FANS WINNER
112 2017
 

 

 

6/21

10:30

 
 
111 2016 Kenai  Oilers


47-11 

6/21

10:30

 
 
110 2015 Seattle Studs

 4

46-11 

6/21

10:30

 
 
109 2014 Lake Erie Monarchs
13 

 6

45-11 

6/21

10:30

 
 
108 2013 San Francisco, CA, Seals


44-11 

6/21

10:30

 
 
107 2012 Everett, WA, Merchants 7 5 43-11 6/21 10:30 4,800 Cody Priest
106 2011 Oceanside, CA, Waves 2 1 42-11 6/21 10:30/6:18p 4,500 Mac Acker
105 2010 Heroes of the Diamond 4 3 41-11 6/21 10:30/2:59 4,850 S. Kudernatsch
104 2009 Lake Erie, MI, Monarchs 6 1 40-11 6/21 10:30/ 4,000+ Jesse Darrah ;
103 2008 California Running Birds
10

6

39-11

6/21

10:30/

4,900+

Bill Lee
102 2007 Oceanside Waves 1 6 38-11 6/21 10:30/ 4,000+ Tim Strombel
101 2006 Beatrice Bruins
2

1

38-10

6/21

10:30/

4,000+

Chris Kissock
100 2005 Omaha, NE Strike Zone
3

1

37-10

6/21

10:30/

4,000+

Sean Timmons
99 2004 Peninsula Oilers 9 1 36-10 6/21 10:30/ 3,500 Sean Timmons
98 2003 California Dons 3 1 35-10 6/21 10:30/ 4,000 Drew Jenson
97 2002 California Dons 2 1 34-10 6/21 10:30/ 3,000+ Sean Timmons
96 2001 Oceanside, CA, Waves 2 1 33-10 6/21 10:30/2:05 3,500 Andy Davidson
95 2000 Santa Barbara, CA Foresters 3 2 32-10 6/21 10:30//1:10 *3,300+ Adam Heaps
94 1999 Oceanside, CA, Waves 7 1 31-10 6/21 10:36/1:30 3,000 Jason Berni
93 1998 Kelowna, B.C. (Canada) Grizzlies 14 7 30-10 6/20 10:30/2:15
 
P. Fredericks
92 1997 Kelowna, B.C. (Canada) Grizzlies 12 0 29-10 6/20 10:30/1:30
 
Crag Jones
91 1996 Anchorage, AK Bucs 5 3 28-10 6/21   4,500 A. Pettyjohn
90 1995 San Francisco, CA, Seals 10 4 27-10 6/21
 
4,500 Chris Bloomer
89 1994 San Diego, CA, Stars 15 6 26-10 6/21 11:18/2:34
 
Darin Blood
88 1993 South Lake Tahoe, CA, Stars 10 4 25-10 6/21   3,000+ R. Donnelly
87 1992 Victor Valley, CA, Mets 1 2 24-10 6/21 10:00/12:08 2,500 Louie Herrera
86 1991 South Lake Tahoe, CA, Stars 9 8 23-9 6/22 10:30/2:30 2,500 Benji Grigsby
85 1990 San Bernadino, CA, Tribe 12 3 22-9 6/21 10:23/1:22 3,000+ Jerry Stafford
84 1989 San Diego, CA Sea World 7 3 21-9 6/20 10:35/1:17 2,250 Dennis Gray
83 1988 Hawaii Island Movers 6 5 20-9 6/21 10:44/12:28 3,000 Jim Richardson
82 1987 Mat-Su, AK Miners 1 2 19-9 6/20 11:06/1:43 3,350 Kris Kramer
81 1986 San Francisco, CA, Senators 8 1 19-8 6/20 10:30/1:06 4,000 John Sipple
80 1985 Moraga, CA, Mauraders (11) 11 12 17-9 6/22 11:00/3:06 1,825 Blas Minor
79 1984 Taiwan Olympic Team (Forfeit) 9 0 17-8 6/21 /2:08 3,000 (Dion Beck)
78 1983 Cook Inlet Bucs 7 2 16-8 6/19 11:05/1:30 2,600 Todd Simmons
77 1982 San Francisco, CA, Senators 9 3 15-8 6/20 10:45/1:33 1,500 Eddie Delzer
76 1981 Intermountain, UT, Badgers 11 4 14-8 6/20 11:00/2:02 3,000+ Dan Plesac
75 1980 University of Wisconsin Badgers 16 5 13-8 6/20 11:00/2:10 2,600 Ron Romanick
74 1979 University of North Carolina 8 2 12-8 6/21 10:30/1:30 4,000 Dave Wiggins
73 1978 Wichita, KS, El Dorado Coors 1 10 11-8 6/21 11:00 3,500 Ray Fontenot
72 1977 Red Deer Generals (Alberta) 12 11 11-7 6/21 10:30/1:54 4,000 Mike Boddicker
71 1976 Westwood, CA, Bruins 6 4 10-7 6/20 12:01/ 4,000 Greg Harris
70 1975 Vanderbuilt Commodores 4 3 9-7 6/21 10:30   Rich Troedson
69 1974 Washington State University 7 6 8-7 6/21 10:30/1:18 4,473 Wayne Steele
68 1973 Brigham Young University 5 8 7-7 6/21 10:15/1:09 4,300 Lynn Allan
67 1972 Ponchatoula, LA, Athletics
4

5

7-6

6/21

10:00/

3,500
Kenny Alfred
66 1971 Stanford University Indians
12

3

7-5

6/21

10:00/12:15

4,200

Rich Troedson
65 1970 University of Arizona Wildcats 3 4 6-5 6/20 10:30/
 
Leon Hooten
64 1969 Boulder, CO, Collegians 2 5 6-4 6/21 10:30 4,700 Burt Hooten
63 1968 U. Santa Clara Broncos 7 0 6-3 6/22 10:30
 
Brent Strom
62 1967 Kumagi-Gumi (Japan) 3 10 5-3 6/21 10:30 5,200 Fujitsu & Lee
61 1966 Oregon State University Beavers 8 3 5-2
 
10:30
 
Don Rose
60 1965 University of Southern California 4 3 4-2 6/21 10:30/ 2,500 Mies & Seaver
 59 1964 Grand Junction, CO, Eagles 5 10 3-2 6/21 11:00/2:34 2,500 Barry Lersch
58 1963 Wichita, KS, Dreamliners 1 3 3-1 6/21 10:30/ 3,500 Dave Newkirk
57 1962 North of the Range All-Stars 8 3 3-0 6/22 10:30/
 
George Mies
56 1961 North of the Range All-Stars 10 4 2-0 6/21 11:00/ SRO Dean Clukey
55C 1960 Fairbanks Pioneers 11 0 1-0 6/21 10:00/
 
Ray Wheeler

Fairbanks Area Teams  1906 – 1960

FAIRBANKS FIELDS
GRIFFIN PARK; EXPOSITION FIELD; GARDEN-ISLAND PARK; MODEL PARK; IMPERIAL
MILITARY FIELDS
RANGER FIELD, 3RD BATTALION DIAMOND, 4TH REGIMENTAL COMBAT TEAM FIELD (LADD ARMY/AIR FORCE BASE); WARRIOR FIELD, DUNLAP PARK (EIELSON AIR FORCE BASE)


#


YEAR

 
TEAM 1 vs. TEAM 2  / winner bold
T1 T2 PARK
DAY

TIME

FANS

WINNER
55B 1960 Eielson Air vs. Eielson Army
 

 

WARRIOR

6/21

10:00/

 
 
55A 1960 Ladd Flyers vs. Ladd Rangers
9

3
RANGER 6/21 10:00/
 
Johnson/
Thompson
54 1959 Ladd Flyers vs. Anchorage Sales and Service 6 16 RANGER 6/21 10:30/2:00+
 
F. Keenan
53 1958 Sportland Bees vs. Ladd Special Units 5 3 LADD 6/21 10:30/12:13
 
C. Cole
52B 1957
Eielson Army AS
vs. Ladd Army All-Stars
8 1   6/21    
52A 1957 Sportland Bees vs. Air Force All Stars 6 0 GRIFFIN 6/21 10:00
 
F. Brower+
51A 1956 Air Force AS vs. Civilian All-Stars 8 5 GRIFFIN 6/21 10:30/1:32
 
 
51B 1956 Eielson Army AS vs. Ladd Army All-Stars 9 8 LADD 6/21
 

 
B. Edwards
50A 1955 Fairbanks All-Stars vs. Military All-Stars 12 8
 
6/21 10:30/1:40
 
B. Roberts
50B 1955 Ladd Army All-Stars vs Eielson Army All-Stars 20 7 3RD BAT 6/21 11:00/   L. Wineburner
50C 1955 Ladd Army All-Stars vs.Eielson Army All-Stars 3 4 DUNLAP 6/21 11:00/
 
F. Fahey
50D 1955 Eielson Officers vs. Non-Commissioned 14 8 EIELSON 6/21 11:00/
 
 
49A 1954 Civilian AS vs. Ladd All-Stars 5 0 GRIFFIN 6/21 10:30/12:39 700+ B. Roberts
49B 1954 Chena vs. Tanana
 

 
LADD 6/21 11:00/
 
 
48A 1953 Fairbanks AS vs. Military All-Stars 6 2 GRIFFIN 6/21 10:30/ ‘SRO’ Brow
48B 1953 Chena AS vs. Tanana All-Stars 4 6 DUNLAP 6/21 11:00/
 
 
48C 1953 Chena AS vs. Tanana All-Stars 0 4 4TH REG 6/21 11:00/
 
Walker
47 1952 Ladd vs. Fairbanks Men’s League All-Stars 2 1 GRIFFIN 6/21 10:00/12:06 1,500 Klestiz
46 1951 Fairbanks vs. Military All-Stars 0 4 GRIFFIN 6/21 10:30/ “Jam Packed” Newman
45 1950 Fairbanks Midnight Sun League All-Stars vs.U.S. Army of Alaska All-Stars (Anchorage) 5 2 GRIFFIN
 

 

 
 
44 1949 Fairbanks vs. Ladd Field 3 2 GRIFFIN 6/21 T2:20 SRO Valentine
43 1948 Air Force vs. Fairbanks Midnight Sun League All-Stars 14/12 2 GRIFFIN 6/21 9:30/12:15 SRO Lagosky
42 1947 Fairbanks vs. Ladd Field All Stars 5 8 GRIFFIN 6/22 10:00/ SRO B. Brown
41 1946 Fairbanks Allies vs. Ladd Field AS (10 Inn.)
7

8
GRIFFIN 6/21 10:00 SRO Allen
40 1945 Team Attu vs. Ladd Field All-Stars
4

3
GRIFFIN 6/21
 
2,000+ Johnson
39 1944 Edmonton Yanks vs. Ladd Field (10 inn.) 3 4 LADD 6/21 12:00/2:30 2,000+  
38 1943 Quartermasters vs. Fairbanks 6 2 LADD 6/21 10:00/
 
Treskovich
37 1942 Fairbanks Exploration Co vs. Fairbanks 5 8
 
6/21 9:00
 
L. Albin
36 1941 Cushman St. Merchants vs. Ladd Field All-Stars
 

 
RANGER 6/21 10:00
 
 
35 1940 Fairbanks Cubs vs. Ester Miners 2 3
 
6/21 11:59
 
B. Reak
34 1939 Cushman St. Merchants vs. Fairbanks Exploration
 

 
PLAYFIELD 6/22 8:30
 
 
33 1938 Baseball vs. Softball 6 1 MODEL 6/21 9:30
 
Selwyn Young
32 1937 Impromptu only; no news
 

 

 

 

 

 
 
31 1936 Fairbanks vs. Miners 3 1
 
6/21 9:30
 
W. Locey
30 1935 Miners vs. Fairbanks 9 4
 
6/21 9:30
 
 
29 1934 Impromptu only; no news
 

 

 

 

 

 
 
28 1933 Fairbanks vs. Independents 18 7 Local Grounds 6/21 7:30
 
 
27 1932 Independents vs. Fairbanks 8 4 WEEKS 6/21 7:30
 
A. Holt
26 1931 Fairbanks vs. Fairbanks Exploration Company
 

 
WEEKS 6/21
 

 
 
25 1930 Standard Oil vs. Fairbanks 7 0 WEEKS 6/21 8:30 “good sized” Ralph Wien
24 1929 Fairbanks Exploration Co. vs. Fairbanks 5 4
 
6/21 8:00 “good sized” Hinsey
23 1928 Fairbanks vsFairbanks Exploration 7 6
 
6/21 10:00/12:05  b/w 75 & 100 cars Shaw
22 1927 Fairbanks Exploration Co. vs. Fairbanks 2 6
 
6/21 10:30/
 
Jorgenson
21 1926 Fairbanks vs. Anchorage 2 8
 
6/21 10:00/
 
Bortz
20 1925 Radio Station vs. Sawmill 5 2
 
6/21
 

 
 
19 1924 Alaska Railroad (Anchorage) vs. Fairbanks Giants 6 0 EXPO 6/21 12:00
 
 
18 1923 Fairbanks vs. Nenana 4 2 EXPO 6/24

“Washout in Canyon District” on 21st.  Played on 24th

17 1922 Yannigans vs. Revelers
 

 

 

 
 
16 1921 Impromptu only; no news
 

 

 

 

 

 
 
15 1920 Van Dycks vs. Fairbanks Clothing Co. 9 7 EXPO 6/21 10:30/
 
Gies
14 1919 Fairbanks Men vs. Professionals
 

EXPO 6/21
 

 
 
13 1918 Fairbanks vs. Nenana 20 7 EXPO 6/22
 

 
Beam
12 1917 Fairbanks Clothing Co vs.
Van Dycks
EXPO 6/21 11:00 200 Stanford
11 1916 Marquettes (“Grays”) vs. Van Dycks (“Reds) 6 5 (10) EXPO 6/21
 
227 H. Logan
10 1915 Van Dycks vs. Eagles 20 7 EXPO 6/21 11:00/1:07
 
 
9 1914 Van Dycks vs. Marquettes 11 9 EXPO 6/21 11:00/T-2:00
 
E. Stroecker
8 1913 Marquettes vs. Van Dycks 13 11 EXPO 6/21 11:00/ 500 Buckley
7 1912 Eagles vs. Van Dycks 5 20 EXPO 6/21 11:00/1:07 700+ E. Stroecker
6 1911 California Bar vs. Arctic Senators 16 11 IMPERIAL 6/21 10:50/ 500 Buckley
 5A 1910 California Bar vs. the Athletics 8 11 MODEL 6/21 11:05/12AM during 4th 353 Courtemanche
 5B 1910 Fairbanks vs. Chatanika
 
CHAT.HILL 6/19
 

 
 
4 1909 California Bar vs. N-M’s 8 7 MODEL 6/21
 

 
 
3A 1908 Arctic Brotherhood vs. Northern Commercial  3 2 GN-IS 6/21 11:00/ “wild fans” Wakefield
3B 1908 Vaults vs. The Domes 13 5 RIDGETOP 6/22
 

 
 
2 1907 Tanana Commercial Club vs. Eagles 2 1
“local grounds”
6/21 10:40/1:05 2,500 McLaughlin
1 1906 California Bar (“Drinks”) vs. Eagles Club (“Smokes”) 7 4 “local grounds” 6/21 11:00/12:30 1,500 Winning Battery:
Ross/Stroecker

* – Estimate of Crowd
+ – Brower Throws Record 20 Strikeouts, Hits Home Run